fbpx
blog
Trend

“SAMSUN’A DEĞER” katanlarda Hüseyin ALKAN

Onu Tanımayan Kaldı mı?

Bence kalmadı. Şimdi  kendisini yeniden keşfedelim.

Tek başına olsaydı belki yapamazdı… 

Bugünlere gelmesini sağlayan arkasındaki güç onun yakaladığı ivmelerde hayati önem taşıyor. Gücü kendisinde bulanlardan. Sessiz çöllerin kum huzuru var sanki. Her duyguyu içine hapsetmiş. Canı isterse paylaşıyor:)

Neden Hüseyin ALKAN  derseniz, doğup büyüdüğü şehre gönül vermiş, yatırım yapmış, içerisinde bulunduğu sektörün gelişimine katkıda bulunmuş bir isim.

Kariyerinde zirveyi görmüş, pek çok ilklere imza atmış ve kazanımlarını yeniden Samsun için yapmaya hazırlanan, Samsun’umuza değer katan önemli bir iş insanı. Özünde sanatçı.

 22.09.1984 yılında dünyaya gelirken, yanında kendisine çok benzeyen ikizini de getirmiş .

Hüseyin ALKAN, 15 dakika farkla ailenin en küçüğü. Bu tatlı durum derin maneviyat duygusuyla birleşince merhameti ve yardımseverliği bol iki adam olarak büyümüş ve  güçlenmişler.

Şuanki gibi çocukken de  sakin ve uysal bir karakteri olan Hüseyin ALKAN’ın  hayatı  oldukça zorlu geçmiş. Üstesinden geldiği her zorluğu sabırla ve azimle yola getirmiş. 

İlham verici bu hikayeyi sektöründeki her meslektaşı için tüm içtenliğiyle anlatıyor.  

Samsun’da yılların Radikali Hasan Abi’nin öz yeğeni olarak ilk iş deneyimini onunla tatmış. 

Çocuk yaşta başlamak zorunda kalmış çalışmaya. Boyundan büyük yükleri o yaşta yüklenmiş. Sorumluluk bilinciyle yaptığa işe sımsıkı sarılmış. Sonrasında işinden zevk almaya başladığını anlamış ve kendini geliştirmek için herkesten daha çok çalışmış. Ve geçip giden zamanda kuaförlüğü meslek edinmiş.

2008 yılında artık kendi kanatları ile uçmak isteyerek , kendi kuaför salonunu açmak için adım atmış. Hayatındaki en büyük girişimi olan bu adım ile kendi markasının zemini hazırlamış. Yine her şeyden habersiz ama hayaller hep var. Hayalsiz yaşanır mı? Yaşanmaz. 

RÜYA GİBİ ANLAR

2016 yılında hayatının değişeceğinden bihaber, var gücüyle 13 yıl boyunca Samsunlu kadınlara hizmet etmiş.  Hüseyin ALKAN markasını her geçen gün büyütmek ve sanatsal olarak da kendini ispat etmek için hayallerini ötesine geçmesi gerektiğini düşünmeye başlamış. Mesleki becerisinin farkında ve rakiplerinden bir adım öne çıkmak adına hafızalara kazınacak bir yarışma ile adını manşetlere taşımış. Hairist yılın kuaförü Samsun’dan Hüseyin ALKAN olmuş. 2016-2017 yılları arasında çift kategoride birden Türkiye birincisi olarak yılın kuaförü ödülünü almaya hak kazanan tek kuaför. Rüya gibi  anlar. Bugün beraber o videoyu  izlerken gözlerindeki heyecanı öyle gerçekti ki. O anları saniye saniye hatırlıyor. Videoda sakinliğini korurken bir o kadar da birinci olacağından emin aslında. 

Ve sonrasında pek çok ödülü kucaklayan bir ödül avcısı. Üstadlarının ona verdiği lakap. Ödül avcısı:) 2016-2017 yılları arasında dünyanın en iyi kuaförlerinin seçildiği Londra Royal Albert Hall Alternative Hair Show sahnesinde ülkemizi temsil etmiş tek türk isim.

2016-2017-2018 de Wella’nın düzenlediği Trend Vision yarışmasında 3 sene üst üste Türkiye ve Hırvatistan Dubronvik’te derece almış. Tüm deneyimlerinin aktarırken, “bu yoldan dönüş yoktu Seda, o kadar güçlenmiştim ki Samsun’ a dönerken beni bekleyen yeni bir serüven olduğunun farkındaydım. Artık her şey çok güzel ve özel olacaktı. Ve ben her adımımda çok dikkatli olmalıydım” diyor.

Yarışma sonrasında basın tüm gücüyle Hüseyin ALKAN ismini ezberletmeye başlamıştı. Türkiyede Kuaför camiasında ismini duymayan kalmadı. Bir anda bu kadar bilinir olmanın sarhoşluğuna kapılmadan Samsunda, kaldığı yerden depar atarak çalışmaya devam etti .

Kişisel PR çalışması için taçlandırdığı başarısını herkese en nitelikli şekilde sunması onun pazarlama alanında attığı adımların ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

Sektörün devleriyle beraber pek çok akademi, koleksiyon çekimi ve sayıca artistik projede bir araya geldi.

Samsun’un gururu olarak adını  Türkiye’nin önemli platformlarında duyurmayı başardı.

HASAT ZAMANI- NADASA VEDA

AH PANDEMİ; VARDIR BİR BİLDİĞİN BENİM BİLEMEDİĞİM…

Kalıbına sığmayan bir isim, Atakuma doğru yola çıkıyormuş meğer. Karadenizin kalbi, can alıcı tek sahili. İki cephesiyle göz dolduran görkemli  bir salon. Mart ayında açılıyor ve hooop pandemi geliyor.  Nerden bilebilirdi ki bu virüsün ona denk geleceğini. Ve 3 ay nadasta bekleyen projeler , fikirler ve  yerinde duramayan bir çocuk gibi heyecan dolu bir adam.  Çalışmak için gün sayıyor ve Haziran ayında Hüseyin ALKAN sahalarda. Kadrosu ile göz dolduran ekibin teknik direktörü hiç olmadığı kadar hazır ve zincirleri kırmaya az kaldığını hissediyor. Hissettiriyor. 

Atakum Hüseyin ALKAN sesiyle inleyecek diyor  ve dediğini de yapıyor.

VAR Bİ MESELE AMA, DERİN SESSİZLİK

Markasının sesini duyurmayı çok iyi başardı ve şimdi yine büyüme hevesi içerisinde. Uygun zamanı bekliyor. Projeleri koltuğunun altında , ser veriyor sır vermiyor. Zamanımız var, acelemiz yok diyor. Buradan anladığım şu ki, Samsun’a ve denize kıyısı olan lokasyonlarda yapacağı yatırımlarla yine güzel işlerde karşımıza çıkacak.

EĞİTİMCİ HÜSEYİN ALKAN

Hüseyin ALKAN’ın  eğitimci cv si oludukça dolu. Dinlediğim en etkileyici cvlerden. Gitmediği şehir, ulaşmadığı meslektaşı yok denilecek kadar az. Karadenizin ilk eğitim akademisini açan eğtimci olarak pek çok eğitime ev sahipliği yapmış. Önemli meslektaşlarıyla bir araya gelerek, yapılması zor  eğitimlerle akademik olarak etkili çalışmalarda yer almış. 

Pandemı sonrası şaşırtıcı içerikler ve ünlü isimlerle show niteliğinde bir eğitim planlamasının bizi beklediğinin müjdesini de veriyor.

AH KADINLAR…

Özel bir soru gelsin şimdi :)Kadınlarla çalışmanın en zorlayıcı kısmı nedir diye sormadan duramadım. Kendisi ultra profesyonel olduğu için beklediğim  cevabı vermeyerek ters köşe yaptı. Tüm kadınlara mesajı, şimdi değişim zamanı , saçınızla oynamaktan korkmayın 🙂

HER SES, HER NEFES, HER DUA DUYULUR.

Tarzında Anadolunun etnik havası var. Ve hep bi bana müsade edası:) İnançların ve ideolojin söz konusu olduğunda , tahammül edemediğin düşünce yapısı var mı diye bir soru sormak geçti içimden ama böylesine herkese kucak açan, doğru yolu göstermek için bir fön aralığında bile bildiklerini aktarmaktan sakınmayan Hüseyin ALKAN, inançları konusunda tek bir gün bile şüphe duymadığını, tüm kalbiyle ve hissiyle dualarla şifa bulduğunu her defasında dile getiriyor. Her ses, her söz, her nefes, her dua duyuluyor.

Maneviyatın huzurlu yanının karakterine sirayet ettiğini farketmemek imkansız. Okumadığı din, araştırmadığı mezhep kalmamış. Siyaset, ilim, eğitim… Kuaför adamın böylesine engin bilgi haznesi nasıl olur, 36 yıla nasıl bu kadar bilgi  sığar demeyin. Günde 4 saat uyuyan biri için bunca bilgi gayet normal. “Yarın bu dünyaya veda edeceğimi söyleseler, geride bıraktıklarım benim için gerçekleştiremediği tek bir hayali kalmadı desinler isterim diyor. Benim her hayalimin  iyilikle doğrudan bir bağlantısı var. O yüzden her hayalde dokunduklarım var”.

 

TUTKU

TUTKU, onu tanımlayan en belirgin özelliği. “Tutkumu diğer tutkulu insanlarla paylaşmak gibisi yok” diyor. Yaratmak kelimesini insanlara özgü bulmadığından saçtan hikayeler üretiyor diyelim. Onun dünyasında bize giriş izni yok. Tutkunu olduğu sıralama ; tasarlamak, seyre sunmak ve imza atmak. İçine sinmeyen yani kalbiyle göremediği hiçbir işe girmemiş. Tutkunu olduğu bir diğer konu da galatasaray aşkı. Kendimi bildim bileli bu renklere gönül verdim. Bu aşk başka diyor. Ben fazlasıyla fanatikçe buluyorum, o da inkar etmiyor zaten. 

SOSYAL BİLİNÇ, SOSYAL SORUMLULUK

Müşterilerinin ve meslektaşlarının yaptığı saç bağışlarından, lösemili çocuklar için peruk tasarlıyor. Çocukların ten dokularına ve taleplerine göre hazırladığı perukları hediye ederek tedavi süreçlerinde onlara moral verebilmek tek amacı. Bu projeye giriş hikayesi oldukça dokunaklı.

Odağında çocuk olan her şey çok yumuşak ve masumiyet kokuyor. Basında geniş yer tutan bu projede destek için her zaman kapıları açık. Pek çok bağış toplamış ve o masum gönüllerde iz bırakmış. 

YA KUAFÖR OLMASAYDI?

Yine bir canlı yayın sohbetinde kuaför olmasaydı , öğretmen olma hayali ile büyüdüğünü söyledi. 

Özellikle köy okullarında çalışmayı , oradaki çocuklara yol göstermek istediğini ifade etmişti. Yıllar sonra ünlü bir kuaför olması onu bu sevdasından alıkoymadı, tüm yardım kampanyalarını ihtiyacı olan çocuklar için gerçekleştirdi. Tabiki pek çok iyi niyetlin yanında art niyetli insanların sesleri hiç durmadı. İyilik elçisi olduğu projeleri reklam amaçlı kullandığını söyleyenler oluyor? Senın buna ihtiyacın var mı? Bu bir PR mı gerçekten diye sorduğumda küstah bir tavır gördüm yüzünde ki genelde Hüseyin bu tavrı takınmaz. Sadece güldü bıyık altı, benim niyetimi bilen biliyor, bilemeyenler için kendimi üzemem edasıyla, konuyu değiştirdi. Bunca yıldır yardım kampanyalarında yer alan biri olarak, böylesi bir tavır oldukça hoşuma gitti. Yaptığından sonuna kadar emin, vicdanı hür ve rahat, biriktirdiği insanların güveniyle çığ gibi büyüyen yardımlar ve birebir o çocuklara dokunarak emanetleri teslim eden kocaman bir yürek. En büyük destekçisi, ikizi Hasan. Aynı vicdanı ve huzuru paylaştığı ikizi, 15 dakika arayla abisi:)

 

 

Değer bulmak, değer elde etmek, değer vermek…

Değer ile ilgili türetilen her cümlenin içerisinde yer bulan isimlerden biri Hüseyin ALKAN. 

SAMSUN’A DEĞER katan Hüseyin ALKAN ile bu yazıda bir araya gelmekten çok keyif aldık. Dijital platformlarda kendisini takip etmek isteyenler aşağıdaki adreslerden ulaşabilir. 

@huseyinalkan_

@huseyinalkanatakum

@huseyinalkan_man

                                             Teşekkürler Hüseyin 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı