fbpx
Pazarlama

KARİYERİNDE ROLÜNÜN “CEO’ SU” OLMAK

Herkes kendi rolünün “CEO'su” olmalı ve işin o kısmına sahipmiş gibi kendi alanını yönetmeli

İş liderleri her zaman kariyerlerinde  büyüme ve nihayetinde sorumluluk üstlenecek becerilere ve potansiyele sahip çalışanlar ararlar. Uzaktan çalışma 2021de de  devam ederken, çalışanların kariyerlerini yönetme konusunda daha kendilerine yeterli ve proaktif olmaları gerekecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Esas mantık şu ki,  herkes kendi rolünün “CEO’su” olmalı ve işin o kısmına sahipmiş gibi kendi alanını yönetmesi gerektiğidir.

Bu rol ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, kendi rolünüzün CEO’su olmanız, gelecek hedefleriniz için önemli bir karar verme döngüsüdür. Şimdi sizinle tecrübeyle sabitlenmiş  beş önemli ipucu paylaşıyorum.

İNSİYATİF ALMALISIN

Hiç kimse bir CEO’ya her gün ne yapması gerektiğini söylemiyor. İşinizi veya pozisyonunuzu büyütmek istiyorsanız, insiyatif almalısınız. Patronunuzun sizden yapmanızı istediği şeyin ötesinde ne yapabilirsiniz? Bir şeyin daha iyi bir şekilde yapılabileceğini düşünüyorsanız, onu nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda bir öneride bulunun. Yapılması gereken bir şey görürseniz, yapmaya başlayın. Sizi yeni açılımlara çeken projeleri üstlenmek için gönüllü olun. Bunlar sadece öğrenmenin harika yolları değil, aynı zamanda hırslı olduğunuzu ve daha fazlasını üstlenmeye istekli olduğunuzu da gösterir.

TAKIM OYUNCUSU OLMALISIN

Birisi bir şeyi istediğimiz şekilde yapmadıysa, biz oturur kendimiz yaparız. Ama kendi başımıza yapabileceklerimizin bir sınırı vardır ve hızlıca tükenmeye başlarız. İşinizi ölçeklendirmek ve daha büyük bir etkiye sahip olmak istiyorsanız, bir ekiple çalışmayı öğrenmelisiniz. Takım arkadaşlarınızla işbirliği yapın ve işi yapmanıza yardımcı olacak diğer insanlara güvenin. Güven oluşturmak için birlikte çalıştığınız insanlarla ilişkiler kurun. Bu, çoğumuzun  evden çalıştığı dönemde daha zordur, ancak işle ilgili olmayan bir şey hakkında sohbet etmek için 15 dakikalık sanal bir kahve molası bu uyumu oluşturmaya yardımcı olabilir.

YARDIM İSTEMELİSİN

İyi bir lider kendine güvenir ama aynı zamanda tüm cevaplara sahip olmadığını bilecek kadar da alçakgönüllüdür. Çevrenizdeki diğer kişilerin uzmanlığından yararlanmak, öğrenmenize ve büyümenize yardımcı olacaktır. Daha az uzmanlığa sahip olduğunuz alanlarda ulaşabileceğiniz güçlü bir insan ağı oluşturun. Öğrenmeyi bir öncelik haline getirin, böylece başvurabileceğiniz iyi bir kaynak setine sahip olun. Patronunuza, bir sorunla karşılaşmadan önce bazı olası çözümleri düşündüğünüzü gösterin. CEO olsanız bile tüm cevapları bilmemek sorun değil unutmayın.

KONUŞMADAN ÖNCE DİNLEMELİSİN

Bilinçli bir karar vermek için yeterli bilgiye sahip olana kadar o konuyu iyice araştırın. Bu önemli bir liderlik becerisidir. İyi bir lider, ne zaman konuşacağını ve ne zaman dinleyeceğini bilmek için yeterli duygusal zekaya sahiptir. Satışta çalışıyorsanız, onlara satmaya çalışmadan önce müşterinizin neye ihtiyacı olduğunu dinlemelisiniz. Yeterli bilgiye sahip olmadan önce karar verirseniz, kaçınılabilecek hatalar yapabilirsiniz. Her toplantıda ilk konuşan kişi olmanıza gerek yok. Tartışmadan önce sorular sorun ve dinleyin. Bu, öğrenmenin harika bir yoludur ve ekibinizin saygısını ve güvenini kazanmanıza yardımcı olacaktır.

RİSK ALMAYA İSTEKLİ OLMALISIN

Kimse küçük kalarak hayatta istediği yere varamaz. Büyümek ve işinizde bir etki yaratmak istiyorsanız risk almalı ve başarısız olmayı göze almalısınız.  Ancak, yeni bir fikri denemeden önce ödevinizi yaptığınızdan ve sizi yedekleyecek verilere sahip olduğunuzdan emin olun. Risk almak iyidir, ancak bunlar akıllıca iyi bilgilendirilmiş riskler olmalıdır. Rolünüzün CEO’su olmanın bir parçası, ne kadar iyi hazırlanmış olursanız olun ve ne kadar iyi uygularsanız yapın, yine de başarısız olabilirsiniz. Genellikle başarısızlıklarımızdan daha çok deneyim öğreniriz. Başarısızlıklarınızdan bir şeyler öğrenmek için zaman ayırın, ancak risklerden de kaçınmayın.

Kariyerinizde büyürken işyerinde sorumluluk almaktan korkmayın. Liderlik becerileri geliştirmek istiyorsanız, dizginleri elinize almaya istekli olmalısınız. Bir projeye liderlik etmek için tüm cevapları bilmenize gerek yok. Ekibinizle çalışıyor, yardım istiyor, dinliyor ve bilinçli kararlar veriyorsanız, daha büyük liderlik rollerini üstlenirken büyümek ve öğrenmek için sağlam bir temele sahip olacaksınız.

Öğrenmenin en iyi yolu deneyimdir. Her yeni deneyim size neyin işe yarayıp yaramadığını öğretir ve sizin için işe yarayan bir yönetim stili oluşturmanıza yardımcı olur. Rolünüzün CEO’suymuşsunuz gibi davranarak, sahip olduğunuz her pozisyon sizi bir üst pozisyonda rol üstlenmeye hazırlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı