fbpx
blog

DOĞAL BURUN ESTETİĞİ: PRESERVATION RİNOPLASTİ

Op.Dr. Oğuzhan Aydoğdu ile "Preservation Rinoplasti" hakkında merak edilenler

Op.Dr. Oğuzhan Aydoğdu ile “Preservation Rinoplasti” hakkında merak edilenler.

 

 

  • Rinoplasti zor mudur? 

  • Hastanın burun anatomisi ve estetik isteklerindeki geniş çeşitlilikten ötürü cerrahlar nasıl bir yol izler? 

  • Cerrah için asıl zorluk sonsuz sayıda ameliyat tekniğinde ustalaşmak mıdır?

Ülkemizde en çok yapılan estetik operasyonlarının başında gelen burun ameliyatı için Türkiye’nin pek çok ilinden ve başta Amerika, Kanada, İsveç, Fransa, Dubai olmak üzere pek çok hasta tarafından tercih edilen Op. Dr. Oğuzhan  Aydoğdu ile “Preservation Rinoplasti” hakkında konuştuk. 

Ülke ve bölge gereği en sık yapılan ameliyat rinoplasti. (burun estetiği)

 

 

Dr.Oğuzhan  rinoplastiden sonra en çok meme büyütme ,dikleştirme ve şekillendirme, vücut şekillendirme ile karın germe ameliyatları yapıyor.

Dolgu, botox ve Fransız askı gibi ameliyatsız estetik uygulamar da en çok yaptığı estetik işlemler arasında yer almakta

Biraz burun estetiğinin teknik detaylarından bahsedelim istiyorum. Dr. Oğuzhan anlatıyor;

Burun estetiğinde iki temel yol var. Kapalı ve açık metod. Yıllarca tüm hekimler bu metodlar arasında gidip geldi. Kapalı veya açık metod, her ikisinde de kemik ve kıkırdak dokular şekillendirilir ve yüze uygun güzel burunlar oluşturulabilir. Kapalı rinoplasti yerine çoğu cerrah tarafından nispeten daha kolay olduğu için açık cerrahi tercih edildi ve hala tercih edilmeye devam ediliyor.

Peki hangi metod tercih edilmeli? Açık mı kapalı mı? 

Açık mı kapalı mı hangi metodu tercih etmeliyim sorusunun cevabı ise ameliyatını beğendiğiniz cerrah hangisini yapıyorsa onu tercih etmiş olursunuz.Genelde plastik cerrahların daha çok hakim olduğu bir teknik vardır ve onu yaparlar. Ben hem açık hem kapalı tekniğe inanan bir cerrahım. İlk kez ameliyat olacak hastalarımda kapalı yöntem preservation (koruyucu) rinoplasti kullanıyorum.

Rinoplastinin yüz yıldan uzun geçmişinde çok önemli adımlar atılmış ve birçok ameliyat yöntemi tarif edilmiş. Mükemmeli arama çabası, daha iyiye ulaşma içgüdüsü yeni tekniklerle doğal ve güzel burunlar oluşturma amacını doğurmuş.

Şimdi ise rinoplastinin en son devrimi plastik cerrahların elinde yeniden şekilleniyor. Bunun adı Preservation Rinoplasti . Yani ” KORUYUCU BURUN ESTETİĞİ”

Peki nedir Preservation Rinoplasti Doktor Bey?

Bu kelimeleri çok daha fazla duyacaksınız veya duyuyorsunuzdur. Çünkü rinoplastinin yeni evrimi bu yönde.Burnun tüm anatomik yapılarına saygı duyarak, tıbbın temel ilkesi olan önce zarar verme ilkesi üzerinden gidilen bir yöntemdir. Daha hassas tekniklerle çalışılan doğal ve fonksiyonel sonuçlar elde edilebilen bir metoddur. Burnu ayakta tutan bağlar, kemik ve kıkırdak yapılar korunarak burna yeniden şekil verilen bir yöntemdir.

Bu yöntemde kapalı teknik ve açık tekniğin tüm avantajlarını kullanarak yapılır. Kıkırdak ve kemik zarı altıdiseksiyon uygulanarak dokulara en az zarar verilerek koruyucu olarak müdehale etmek mümkündür. Ayrıca yine yıllar önce tariflenmiş ama unutulmuş bir metod olan Letdown veya Pushdown yöntemi de Preservation Rhinoplastinin içine eklenerek burun sırtı adeta bir asansör gibi aşağı indirilerek burun sırtı kemik yapısı küçültülür ve doğal ama havalı burunlar oluşturulabilir. Artık Avrupa ve dünyanın geri kalanı Türk plastik cerrahları takip etmekte, bu metodu öğrenmek için ziyarete gelmete, ameliyatlarımıza eşlik etmektedir. Artık tüm dünyada rinoplasti Türk Plastik cerrahların önderliğinde şekillenmektedir.

Preservation Rinoplasti İle Diğer Rinoplasti Operasyonlarının Farkları Nelerdir?

Koruyucu estetik gerçekleştirilirken burnun yapısı olabildiğince az miktarda bozulur ve istenilen estetik burun şeklinin elde edilmesine çalışılır. 

Ancak diğer estetik operasyonlarda genellikle işlem geçmişlerine bakıldığında, doğal ve gerçek burun yapısının bozulduğu ve burun anatomisi ve fizyolojisi ile oynandığı görülmektedir. 

Eski burun estetik ameliyatlarında genellikle kıkırdak ve kemik zarı altındaki dokulara zarar verilerek müdahale gerçekleştirilir ve ameliyat sonrasında iyileşme dönemi de daha uzun sürerdi. 

Ancak koruyucu estetik sayesinde bu noktalara müdahale edilmediği için çok daha kısa sürede iyileşme avantajı ve daha fonksiyonel bir estetik sonuç elde edilebilmektedir.

Burdaki en önemli fark ve en temel unsur burnu yukarı taşıyan normalde olan bağlar açık rinoplastide kesilmek zorundadır ve zarar görürler. Bu nedenle burnu yıkarı kaldırmak için başka manevralara ihtiyaç duyulur. Preservation rinoplasti ise burnu yukarı kaldıran en önemli yapı olan bu bağ  korunur  ve aynı zamanda burun ucu kıkırdaklarına dışarı doğurma yöntemi ile müdehale edilebildiğinden çok daha doğal burun uçları yapılabilir.

 Sağlıklı bir burun estetiği ameliyatından sonraki temel etkiler nelerdir? 

  • Burun ucu dokunulduğunda yumuşak ve hareketli olmalıdır.
  • Burun üzerine ışık vurduğunda doğal burun ışığı ve gölgeleri oluşmalıdır. 
  • Burun ucunda uyuşukluk olmamalıdır.
  • Ameliyattan sonra hasta burnunu rahat silebilmeli, sıkabilmeli ve burun ucuna dokunabilmelidir.
  • Hastanın etrafındaki insanların burun ameliyatı olduğunu anlayacağı bir iz oluşmamalıdır.

   İyi bir Preservation Rinoplastide burun ucu ödemi minimaldir. Burnun nihai şekline dönmesi aylarca değil daha kısa sürede olur. Iyileşme süreci kısalmış olur.

 Prerservation Rinoplasti ile nasıl tanıştınız?

Fransız cerrah Yves Saban ve Plastik cerrah arkadaşım Barış Çakır tarafından 2015 yılında Barselona da bir kurs düzenlenmişti. Barış beni aradı, bu kursa gel yeni bi teknik öğrendim ve yapmaya başladım onu uygularız dedi. Avrupa dan 20 plastik cerrahın katıldığı bu kursa katıldım. Yves Saban ile de orda tanıştım.Kendisi Franca Nice de yaşayan Fasiyal Plastik Cerrahi derneği Avrupa Başkanı olan bir cerrahtı. Ordan döndükten sonra benim için artık her şey değişmişti. Çok heyecanlanmıştım. Preservation Rinoplasti yani koruyucu rinoplasti artık benim ameliyat metodum olacaktı. Çok heyecanla tüm burun ameliyatlarımda bu yöntemi uygulamaya başladım. O dönem Türkiye’ de bunu uygulayan 4-5 cerrah vardık. Ameliyat sonrası iyileşme süreci hızlanmış, izsiz doğal ve havalı burunlar elde etmeye başlamıştık. Bu konuda bilimsel makaleler de yazmaya başladık. Türkiyede düzenlenen kongrelerde konuşmacı olarak bulundum. Artık vaka sayısı çok artmış sonuçlar da istediğim gibi olmuştu. Beni bu yöntemle tanıştıran Yves Saban tarafından 2018 yılında Fransa da yapılan Preservation Rhinoplasty kongresine davet edildim. Türkiyeden davetli 4 cerrahdan biri olmak benim için büyük bir onur ve gururdu. Orda iki konuşma yaptım. 2019 yılında sevgili Yves Saban’ın davetlisi olarak yeniden konuşmacı olarak bulundum. 2021 yılı Eylül ayında ise Avrupa Fasiyal Plastik Cerrahi Derneğinin en büyük toplantısında Türkiye’den davetli dört plastik cerrahtan biri olmak benim için onur verici. Orda yine bu metodla ilgili deneyimlerimi avrupalı meslektaşlarımla paylaşacağım.

 


Op.Dr.Oğuzhan Aydoğdu Kimdir? 

Samsun’da doğdum. 2001 yılında Tıp fakültesini bitirdim.Samsun’da devlet hastanesi özel hastanelerde acil servislerde çalıştım. Daha sonra uzman olmaya karar vererek uzmanlık sınavına girdim. Kalp damar cerrahisi uzmanlığını kazandım. 3 ay çalıştıktan sonra istediğim uzmanlığın plastik cerrahi olduğuna karar verip istifa ederek yeniden sınava girdim. Plastik cerrahi uzmanlığını kazandım.5 yıl boyunca birçok ameliyata girerek hocalarım ve arkadaşlarımdan öğrendiklerimle Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olmaya hak kazandım. 3 ay İngiltere Londra’da Saint George Üniversitesi Hastanesinde Maksillofasiyal Cerrahi Kliniğinde çalıştım. Döndükten sonra önce Samsun Eğitim Araştırma Hastanesinde 4 yıl, sonra Medicana Hastanesinde 3 yıl çalıştım. 2.5 yıl önce kendi kliniğimi Samsun’da açtım.

 Her yıl Samsun ve çevre illerden ve Türkiyenin bir çok ilinden hastalarıma estetik cerrahi ameliyatları yaparak hizmet ediyorum. Ayrıca her yıl tüm dünyadan başta Amerika, Kanada, İsveç, Fransa , Dubai ve diğer ülkelerden ciddi sayıda hasta ameliyat ediyorum.

  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı