fbpx
blog

Doç. Dr. Zennure Takçı ile 30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı

Dermatoloji Uzmanı Doç.Dr. Zennure Takçı’ya , 30’lu yaşlarda cilt bakımımız için  neler yapmalıyız sorusunu yönelttik.  İşte detaylar!

Doç. Dr. Zennure Takçı ile 30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı

Pek çok kişi için 30 lu yaşlar  hayatının  dönüm noktalarını temsil eder. Ruhsal ve fiziksel olgunlaşma ile beraber , bu güzel yaşlar beraberinde pek çok değişimi getirir ve bu değişimlerle beraber yeni alışkanlıklar hayatımıza eklenir veya eski alışkanlıklardan vazgeçilir.

Hyluronik asit kullanmak için erken mi?  Kollajen  desteği ile  cilt elastikiyetimi nasıl arttırabilirim gibi pek çok soruyu günlük hayatımızda konuşuyoruz ama çok derin bir bilgiye sahip değiliz.

Dermatoloji Uzmanı Doç.Dr. Zennure Takçı’ya , 30’lu yaşlarda cilt bakımımız için  neler yapmalıyız sorusunu yönelttik.  İşte detaylar!

 

Cildimiz 30’lu yaşlarda ne gibi değişimlere uğrar?

Cildimizin 25’li yaşlardan sonra kendini yenileme kapasitesi, kolajen sentezi ve nem oranı azalmaya başlar. Göz çevresinde, alında, dudak çevresi ve yanaklarda ince kırışıklıklar oluşur.

Cildimizin  yeni oluşan ihtiyaçlarına yanıt verebilmek için cilt bakımımıza eklenmesi gereken özel içerikler nelerdir?

Cildi hareketlendirmek, yavaşlayan döngüsünü uyarmak ve yenilemek için A vitamini (retinoidler), meyve asitleri (alfa-hidroksi asitler [AHA]; glikolik asit, laktik asit, sitrik asit vb.), salisilik asit (BHA), antioksidan (C vitamini, E vitamini, ferulik asit,vb.) içeren ürünleri cilt bakımınıza eklemenizi tavsiye ederim. 

30’lu yaşlarda cilt bakım rutini nasıl olmalı, bir örnek ile detaylandırabilir misiniz?

Ter, kir, kirli hava ve makyaj artıkları gözeneklerinizi tıkar ve nefes almasını engeller. Cildinizi günde 2 kez cilt tipinize uygun bir temizleyici ve ılık su ile nazikçe temizleyin ve nemlendirin. Gündüzleri mutlaka güneşten koruyucu kreminizi her 3 saatte bir yenileyerek düzenli kullanın. Unutmayın cildinizi yaşlandıran, kırışıklıklarınızı arttıran ve lekelendiren temel etken güneş ışığıdır. Güneşten koruyucunuzun altına C vitamini gibi antioksidan serum uygulamanız güneşten koruyucunuzun etkinliğini arttıracaktır. 

 

Cilt bakımında beslenmenin rolü nedir? 30’lu yaşlar sona ererken sağlıklı bir cilt için tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken gıdalar nelerdir?

Düzenli egzersiz, uygun beslenme, iyi uyku düzeni, stresten uzak kalmak ve sigarasız yaşam yaşlanmayı yavaşlatır. Her gün protein, yağ, karbonhidrat, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller dengeli tüketilmelidir. Vücuda ihtiyacından fazla kalori ve glisemik indeksi yüksek karbonhidrat ağırlıklı besinlerin alınması derideki kolajenin glikolizasyonuna yani deride hızlı yaşlanmaya neden olur. Beyaz unlu, şekerli, kızartmalı işlenmiş gıda tüketiminizi azaltırken; doğal yeşil yapraklı sebze, meyve,  dengeli protein özellikle balık eti tüketimizi arttırın. Günlük su alımınızı 2,5-3 litrenin altına düşürmeyin.

Estetik müdahalelere başlamak isteyen bir kişi hangi uygulamaları tercih etmeli, kontrollü bir başlangıç nasıl bir yol izlemeli?

Cildinizi desteklemek, güzel yaş almak ve cildinizin yaşınızın en iyisi olmasını istiyorsanız dermatoloji uzmanına başvurarak profesyonel destek almanızı tavsiye ederim. Cilt tipinize ve cildinizin ihtiyacı olduğu noktalarda yapılacak uygulamalar cilt kalitenizi arttırırken sizi mutlu edecektir. Her kişi ve her cilt kendine özeldir, size ve sizin ihtiyaçlarınıza yönelik uygulamaları hekiminizle birlikte planlamanız en doğru olandır.

Örneğin kırışıklık problemi ön planda olanlarda botulinum toksin uygulaması ile ilk müdahale yapılırken, cildi çok yıpranmış ve sarkma eğilimi olanlarda iğneli radyofrekans veya fraksiyonel lazer uygulamaları gibi  enerji bazlı cilt gençleştirme yöntemleri, mineral ve vitamin mezoterapileri ilk seçenek tedaviler olabilmektedir. 

 


Doç. Dr. Zennure Takçı kimdir? 

2004 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra,  2005 yılında SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ihtisasını tamamlayarak Deri ve Zührevi Hastalıklar uzmanı (Dermatoloji / Cildiye) ünvanını aldı. 2015 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniğinde Doçentlik ünvanını kazandı. 2016 yılında Türk Dermatoloji Derneği bursu ile Amerika Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniğinde araştırmacı olarak Pediatrik dermatoloji ve kozmetik uygulamalar üzerine çalışmalarda bulundu. Şuan Vm Medicalpark Samsun Hastanesinde görev yapmaktadır.

Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış 100’ün üzerinde makale , uluslararası ve ulusal kongre ve sempozyumlarda sunulmuş 100′ ün üzerinde poster bildirimi bulunmaktadır. 

@dr.zennuretakci

 

 

 

YouTube:

Derinize Sağlık, Doç.Dr.Zennure Takçi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı