fbpx
Liderlik

Daha Etkili Bir Lider Olmanın 11 Yolu

Bir liderin kapsamlı bir organizasyonel ve kişisel vizyona sahip olmasının kritik olduğunu biliyoruz. Bu sayede bir lider kendisini takip eden yöneticileri, ekipleri ve etkileyici kendisine inandırmayı başarmaktadır. Ancak insanlar vizyona dahil olmadan önce lider satın almaktadır. Bu nedenle etkili bir lider olmak gerekmektedir.

Etkili bir lider olabilmek için belirli bir klasik tanıma uymak gerekmektedir. Hareketleriniz başkalarını daha fazla hayal etmeye, daha fazla öğrenmeye, daha fazlasını yapmaya ve daha fazlası olmaya teşvik ediyorsa etkili bir lidersiniz demektir. Bu nispeten modern bir fikir gibi gözükse bile ilk defa John Quincy Adams tarafından 1820’li yıllarda ortaya atılmış bir tanımdır.

iyi lider olmanın 11 yolu

Liderlik İki Parçalı Bir Seçimdir

Kıdemli PR veya ajans olabilmek, sadece bir iletişim pratisyeni veya sadece bir yönetici değil, insanların etkin bir lideri olmak için çaba göstermek bilinçli bir karar almak demektir. Bu durumda sizi takip etmemek, takipçilerinizin tercihi olacaktır.

Bu seçimi yapmak için geri döndüğünüze güvenmeleri gerekmektedir. Halkının yanında duran liderlerin bu güveni inşa etmelerinin öneminden bahsedildiğinde benzer şeyleri söylemek zorunda kalacağız. Birinden zorlukları aşmasını veya karar vermesini istediğiniz zaman hata yapabileceklerini kabul etmek önemlidir. Bir lider olarak onların yanında olmanız gerekmektedir. Onların hataları sizin hatalarınız olmalıdır.

Bu yaklaşım, ekip üyelerinizi ve özellikle de bir sonraki liderlerinizi eğitimli riskler almaya teşvik edecektir. Sizi takip eden kişilerin yanınızda olup olmayacağını kendinize sormaya çalışabilirsiniz. Dürüst cevap “evet” değilse bu konuda yapabileceklerinizi düşünmeniz gerekmektedir.

Onlara Güvenin

Genel olarak liderlik yaklaşımında “Verdiğimiz şeyi alıyoruz, istediğimizi verin.” yaklaşımı geçerlidir. Bu özellikle güven söz konusu olduğunda ön plana çıkan bir durumdur. Daha güvenilir bir lider olmak istiyorsanız daha güvenilir bir insan olmanız gerekmektedir.

Harvard Business Review tarafından yapılan bir çalışma, liderler ve onu takip eden kişiler arasındaki güvenin bir kuruluşu etki altında bırakması olasıdır. Daha az güven duyan çalışanların, daha az çaba sarf etmesi, daha az üretken olması ve ayrılma ihtimalinin daha yüksek olması söz konusudur.

Yetenekli olmayı sürdürmenin inanılmaz derecede zor olduğu bir ortamda bu kritik bir konudur. Tam tersine, kendini güvende hisseden çalışanlar daha yüksek performansa sahiptirler.

Beklentilerin üzerinde performans gösterirler ve ötesine geçmeyi başarırlar. Bu çalışanların fazladan çaba göstermesi mümkündür ve en önemlisi iş yerlerine daha fazla güven duymaktadırlar.

Bir lider olarak ekibinizde bu niteliklerin olmasını istemez misiniz?

iyi lider olmak

Saygı Gösterin

Saygı her şeydir. Özellikle kuruluşunuzun başarılı olmasını istiyorsanız saygı çok önemlidir.

Dünya çapında yapılan araştırmaların birçoğuna göre çalışanlar için en önemli olan şeylerin başında üstleri tarafından saygı duyulmak gelmektedir. Bunu en önemli liderlik davranışı olarak göstermektedirler.

Ancak, endişe verici bir şekilde, çalışanların her yıl daha saygısız davranışlar gerçekleştirdikleri rapor edilmiştir. Araştırmalar ayrıca daha önemli bir konuya değinmişlerdir.

Etkili bir lider, iş yerinde çalışanlarına neyin saygı duyduğunu tam olarak anlayamamaktadır. Saygılı bir iş yeri sağlamak için iyi niyetli çabalar bile yetersiz kalabilecektir.

Ekip üyelerinizin saygılı bir iş yerinin üyesi olduğunu ve onlara ne sağlanıp sağlanmadığını biliyor musunuz? Saygı göstermek, çalışanlarla doğrudan iletişim kurmak anlamına gelmemektedir.

Etkili bir lider olarak kadife eldivenli bir yumruk atabilirsiniz. Zor biri olabilirsiniz ama insanların saygı duyup değer vermesini sağlayacak şekilde hareket etmelisiniz.

Yapıcı geri bildirim vermeniz gerektiğinde, yalnızca istediğiniz hatayı veya istediğiniz davranış şeklini düşünmemelisiniz. Bunu yapıcı bir eleştirili olarak adlandırmaya çalışmamalısınız. Bunun yerine, tartışma sırasında tutarlı bir şekilde saygı duyacağınızı belirterek başlangıç yapmalısınız. Bunu yaparsanız ilişkilerde sadakat ve güven oluşturmayı başarabilirsiniz.

Risk Alın ve Başarısız Olmaya İstekli Olun

Gerçekten başarılı liderler başarısızlığın başarıya giden yolda sadece bir adım olduğunun farkındadırlar. En başarılı insanların bir kısmı bile bir noktada veya diğerinde başarısızlarını kabul etmişlerdir.

Liderler stratejik riskler almak zorundadırlar. Başarısızlıkta bir utanç yoktur. Liderler başarısız olduklarında hızlı bir şekilde sorumluluk alıp iyileşmeye çalışarak başarıya yol açabilmektedirler.

Peki, insanların başarısızlıkları söz konusu olduğunda nasıl olmalısınız?

Dinlediğinizden Emin Olun

İletişim amacı mesaj almaya değil etkili dinleme gerektiren mesajlaşmaya dayalıdır. Etkili bir lider, zemine teslim olmakla kazanılabilecek daha çok şey olduğunu bilmektedir.

Anlaşılmaktan daha fazlasını anlamaya, duyduklarınızdan daha fazlasını duymaya çalışın. Aktif dinleme en az beş değerli avantaj sunmaktadır:

  • Anlayışınızı genişletir ve kültür üzerinde olumlu bir etki yapar
  • Çeşitli fikirlere ve potansiyel çözümlere erişim sağlar
  • Perspektifleri genişletir ve potansiyel sorunları proaktif olarak ele almayı sağlar
  • İlişkileri, güveni, ekip çalışmasını ve güvenilirliği güçlendirir
  • Sadakati arttırır ve çalışanlara önem verdiğinizi gösterir

Daha basit bir ifadeyle ekibinizin sizi etkili bir lider olarak görmesini istiyorsanız susmaya ve dinlemeye çalışmalısınız. Etkili dinleme yapmak zorunda olduğunuzu bir şey değildir. Daha çok yapmayı tercih etmeniz gereken bir şeydir.

Etkili bir lider olmak istiyorsanız odada her zaman sahip olamadığın uzmanlığa sahip olabilecek başkalarının olduğunu kabul etmeniz gerekmektedir. Sizi takip edenler, soru soran ve başkalarından öğrenmeye istekli olan liderleri takip etme eğilimindedirler. Bu cesaret isteyen bir şeydir. Cesur olan liderler her zaman takip edilirler.

Farklı Düşünme Çeşitleriyle Kendinizi Çevreleyin

Çeşitlilik bugün olması gerektiği gibi hayati bir konudur. Demografik bakış açısını (cinsiyet, ırk, etkin, yaş veya cinsel tercih gibi) dikkate almanın yanında düşünce çeşitliliğini teşvik etmek önemlidir.

Duymak istediğinizi söyleyecek değil duymaya ihtiyacınız olan şeyleri söyleyecek insanlara ihtiyacınız olacaktır. Bunun için size kariyerinizin herhangi bir noktasında yardımcı olabilecek bir koçla çalışmayı düşünebilirsiniz.

Farklı bakış açıları olan insanları görmezden gelmeyin. Onları arayın. Bu, hem harici olarak hem de dahili olarak yapmanız gereken bir şeydir. Gerçeği söylemek gerekirse, bu biraz cesaret isteyen bir iştir.

Sık sık söylendiği gibi liderlik cesaret istemektedir. Farklı bakış açılarını benimseyin ve farklı düşünceleri her stratejik tartışmaya davet edin. Bu sayede etkili ve gerçek bir lider olmayı başarabilirsiniz.

Kendinizi Tanıyın

Kendi önyargılarınızın farkında mısınız? Size meydan okuyacak insanları işe alma cesaretine sahip misiniz?

Öz farkındalık, etkili bir lider olarak sahip olabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. İletişiminizin ve davranışlarınızın konumunuz gereği yoğun bir inceleme altında olduğunu unutmamalısınız.

Bu nedenle, kelimeleriniz daha fazla ağırlığa sahiptir ve kelimelerinizin yanlış yorumlanması mümkündür. Ayrıca, mesajlarınız sizi takip eden kişilerin seçeneklerini ve davranışlarını etkileyebilecektir.

Habersiz liderler güvenilirliğini ve etkileme yeteneğini kaybetme riskiyle karşı karşıyadırlar. Bunun farkında olman gerekmektedir. Bu nedenle ilk adım kişisel farkındalığı arttırmaktır. Peki, liderlik etkinliğinizin en iyi yargıcı kimdir? Siz olmadığınızdan emin olabilirsiniz. Bu senin yönlendirdiğin kişilerdir.

Geri Bildirim Almaya İstekli Olun

Liderlerin, liderlik etkileri söz konusu olduğunda takipçileri açısından düşündükleri ile gerçek durum arasında çok büyük bir fark vardır. Bu farklılık sizi güçlü veya zayıf yapabilecektir.

Yapılan bir araştırmaya göre geri bildirim isteyen liderlerin %10’unun genel liderlik etkinliğinde %86 oranında başarı gösterdiği tespit edilmiştir. Geri bildirim almak veya okumak zor olabilir.

Fakat gerçekten daha etkili bir lider olmak istiyorsanız, liderlik performansınız hakkında geri bildirim almak için yeterince cesur olmanız gerekmektedir. Her gün daha iyi ne yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Geri bildirimleri dikkatlice dinlemelisiniz ve tam olarak söylenmeyen şeyler hakkında ipuçları aramalısınız.

Bir başka ifadeyle etkili bir lider olabilmek için eleştirilmekten ve meydan okumaktan korkmamalısınız. Çünkü insanlardan geri bildirim isteyerek kendinizi güvende ve saygın hissetmeyi başarabilirsiniz.

Liderlik Stilinizi Özelleştirmeye Çalışın

Kendi liderlik tarzınızı yaratmak  cazip olsa bile yeterli değildir. En azından gerçekten etkili bir lider olmak istiyorsanız bunun yeterli olmadığını bilmelisiniz.

İlk önce liderlik yaptığınız ekibin motivasyonlarını, tutkularını, dünya görüşlerini ve hayallerini anlamanız gerekmektedir. Ardından, sizden her biri için en iyi iletişim tarzını ve sizinle iletişim kurarken her birinin kullanması gereken iletişim türlerini öğrenmelisiniz.

Kendinize bu şekilde bir yatırım yaparsanız kesinlikle bir yatırım getirisi elde etmeyi başarabilirsiniz.

Güçlendirin

Birçok liderin ve eğitim liderinin güçlenmesini ve delegasyonu zor bulmasının nedeni verebilecekleri şeylere odaklanmakta sıkıntı yaşamalarıdır. Sıklıkla, bunlar yapmaktan zevk aldığımız görevlerdir.

Delegasyona direnmemiz gerçekten şaşırtıcı mı? Güçlendirmek ve delege etmek istiyorsanız ne verdiğinizi düşünmek yerine ne elde edeceğinize odaklanın. Bu organizasyonu büyütmek ve liderlik elinizi geliştirmek için bir fırsattır.

Her şeyden önce, kendinizi geliştirme ve yalnızca bir lider olarak yapabileceğiniz işleri yapma şansına sahip olduğunuz gerçeğine odaklanmalısınız. Buna vizyon, strateji, uzun vadeli planlama, kültür, yetenekler, cazibe ve iş geliştirme dahildir.

Öyleyse yoldan çekilmeye gerek olup olmadığını düşünmeniz gerekmektedir. Bir lider için kendi kararı olmadan katılımın gerçekleşmesine izin vermek ve kendisi adım atmadan ekip üyelerine hareket izni tanımak oldukça zordur. Fakat bu yaklaşım, insanlara kendi başlarına iyi şeyler yapma ve kendi deneyimlerinden ders alma yetkisi vermektedir.

Hizmetkar Liderlik Hakkında Konuşun

Güçlenmenin özünü yakalamak oldukça önemlidir. Bir vizyon oluşturma ve başkalarını bu vizyonu uygulamaya davet etmek için insanlara kendi yaklaşımlarını ve tarzlarını kullanma özgürlüğü sunabilirsiniz. Etkili bir lider olarak işiniz, sizin için çaba gösteren insanlardan en iyisini elde edebilmektir.

Doğrudan raporlarınızı güçlendirmeye yönelik olan bu tutum gerçek liderlik sorumluluklarınızı benimsemenize izin verecektir.

Tutkulu ve İlham Verici Olmalısınız

Tutku ekibinize vizyonunuzla özdeşleşmek ve onu gerçeğe dönüştürmek için ilham verecektir. Liderlik dünyasında motivasyona karşı ilhamın değeri konusunda bazı tartışmalar vardır.

Ekibinize ilham verebilirseniz onları motive etmeyi başarabilirsiniz. Bu son derece güçlü bir adımdır. Çalışanlarınızın tutkularını belirlediğiniz zaman onları değerleriyle uyumlu bir şekilde hareket etmeye teşvik edebileceksiniz. Böylece onların kendi kendilerini motive etmelerini sağlayabilirsiniz.

Liderler dürüstlük, güven, iletişim ve tutkuya ihtiyaç duyarlar. Tutku olmadan liderlik mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı