fbpx
blogReklam
Trend

8 Adımda Optimal Ağız Sağlığınızı Dengeleyin

 

 

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Burhan Kaan Bafra , 8 adımda Optimal Ağız Sağlığı ve Bakımı hakkında bilmemiz gerekenleri anlattı. 


 

Ağız ve diş sağlığının bozulmasının en temel nedeni nedir?

Elbette yaşam tarzımızın ve beslenme alışkanlıklarımızın değişmesidir. Karbonhidratların ve şekerli gıdaların tüketiminin artması ağız ve diş sağlığının bozulmasının  başında yer alan sebeplerdir. Bu beslenme alışkanlıklarına ek olarak oral hijyenimize gereken özeni gösterilmemesi de  bu durumu tetiklemektedir. Ayrıca bilinçsizce kullanılan kimyasal içerikli ağız bakım sularının fazla kullanımı ve diş hekimi kontrolü dışında kullanılan beyazlatma ajanları da bu duruma ciddi birer örnektir. 

Sağlıklı bir ağız mikrobiyotasına sahip olmak için nelere dikkat  edilmeli?

Vücudun dış dünyaya açılan kapısı olan oral kavitemiz vücudumuzun en zengin mikrobiyal yaşamına sahiptir. Bu mikrobiyal yaşamın sağlığı, bütün sistemlerin sağlığıyla yakından ilişkilidir. Peki ağız mikrobiyotamızı nasıl korumalıyız? Öncelikle ağız florasını bozan faktörlerden uzak durmalıyız. Beslenme alışkanlığımızı düzenlemeli, ağız bakımını doğru bir şekilde yapmalıyız.Antiseptik gargaraları kontrolsüz kullanmamalıyız, kimyasal içerikli ve kozmetik amaçlı satılan ürünlerin kontrolsüz kullanımından uzak durmalıyız. Ek olarak hekim tavsiyesiyle faydalı bakteri takviyesi yani ağız probiyotiği kullanmak da faydalı bir çözümdür.

Doğru diş fırçalama tekniği tam olarak nedir? 

Ağız ve diş sağlığını korumak hem dişler hem de tüm vücut sağlığı  için çok önemlidir. Bu konuda başta gelen en önemli bakımlardan biri olan diş fırçalamayla ilgili yanlış bilinen doğru bilgi sayısı oldukça çok. Hastalarımız  diş temizliğine vakit ayırsa bile  uygulanan teknik yanlış olduğu zaman bekledikleri sonucu alamayabiliyor. Öncelikle bilinenin aksine yoğun sıkılan  macun derinlemesine temizlik demek değildir. Nohut tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanılması  yeterli olacaktır. Fırça uçları diş etlerimize  bakacak şekilde  45 derece açıyla tutulmalı. Dişlerinizi fazla baskı uygulamadan nazikçe her bir dişin üzerinden 5 kez geçmek kaydıyla diş etinden dişe doğru tek yönde süpürür biçimde fırçalanması gerekmektedir. Dişlerinizin çiğneme kısmı dediğimiz üst yüzeylerinde fırçayı, ileri geri hareket ettirerek kullanabilirsiniz. Dil yüzeyi temizliği de ağız bakımının olmazsa olmazıdır. Dil yüzeyini temizlemek, oluşabilecek ağız kokusunun da önüne geçecektir. Günde en az 2 kez 3’er dakika bu şekilde dişlerin fırçalanması gerekmektedir

 Ağız bakımında kullanılan florür halk arasında bilindiği gibi sağlıksız mıdır?

Hayır, sanılanın aksine doğru miktarlarda kullanılan florür dişlerimiz için gereklidir. Florürün dişler üzerinde doğru miktarlarda kullanıldığında çürük önleyici olduğu ve hatta çürük dişin remineralizasyonuna katkı sağladığı kanıtlanmıştır. Florürün yüksek miktarlarda kullanımı çok tehlikeli ve toksiktir, bu nedenle florürün kullanımında mutlaka bir diş hekimi tavsiyesi gereklidir.

 Dil  için yapılması gereken rutin bakım nedir? 

Ağız içi sadece diş ve diş etinden ibaret değildir. Rutin ağız bakımı yapılırken dil temizliğinin de atlanmaması gereklidir. Bu yüzden sadece diş fırçalamak ve diş ipi uygulamak yeterli değildir.

Genellikle piyasada satılan diş fırçalarının arkasında dil temizleme aparatları mevcut, bununla birlikte sadece dil temizliği için satılan aparatlar da var. Bu aparatla veya mevcut değilse fırçamız ile dil kökünden öne doğru yaklaşık 10 kez süpürür tarzda tek yönde fırçalayarak etkin bir dil temizliği sağlayabiliriz.

 

Diş ipi kullanım aralığı nedir?

Yaklaşık 35-40 cm uzunluğunda kesilen  diş ipiyle her dişin yüzeyini ayrı ayrı temizlenmeli  ve diş etlerine zarar vermeden diş etlerinin  altına kadar  inilmeli. Bu uygulamanın günde 1 kez yapılması yeterlidir.

Ağız sağlığı ve beslenme alışkanlıkları hakkında bilinmeyenler, takviye öneriler?

Oral kavite farklı anatomik özelliklere sahip zengin bir habitat içerir. Bu habitatta birçok görev gören sayısızsa mikroorganizma topluluğu vardır. Bu mikroorganizmalar sadece ağız sağlığımızla değil tüm vücut mikrobiyotasıyla yani tüm sistemlerimizin sağlığıyla yakından ilişkilidir. Yani doğru bir beslenme alışkanlığı sağlığımız için en önemli faktörlerden biridir. Peki bu doğru beslenme temelini nasıl sağlayabiliriz? Son dönemlerde fazlaca adını duymaya başladığımız probiyotikler sağlığa faydalı canlı bakteri içeren yiyeceklerdir. Bu bakteriler, ev yoğurdu, kefir, lahana turşusu, boza, şalgam, tarhana gibi fermente gıdalarda bulunur. Probiyotiklerin beslenmesi için uygun ortam oluşturan besinlere de prebiyotikler denir. Prebiyotik besinlere ise pırasa, yer elması, kereviz, bamya, muz, pancar örnek verilebilir. Bu besinlere hayatımızda daha fazla yer verip hazır gıdaları olabildiğince çıkarmalıyız. Bunlara ek olarak şekerli ve asitli gıdalardan olabildiğince uzak durmalıyız, bunların kullanımı sonrası dişlerimizi hemen değil kullanımından yarım saat sonra fırçalamalıyız.

Diş beyazlatma tekniği ve kullanım sıklığı ne olmalıdır? 

Diş beyazlatma tedavisi aslında benim en sevdiğim uygulamalardan biridir çünkü dişlerimizin yüzeylerinde herhangi bir aşındırma, kaplama gibi işlemler yapmıyoruz. Eğer kendi dişlerimiz beyazladığında daha güzel oluyorsa tabi ki beyazlatma tedavisini tercih  edilmeli.

Diş hekimliğinde beyazlatma ofis tipi ve ev tipi olmak üzere 2 şekilde yapılmaktadır. Beyazlatma tedavisi kalıcı bir tedavi şekli değildir. Beslenme şeklimize göre 6 ay ile 1 sene arasında etkisini sürdürür. Genel olarak ofis tipi beyazlatma yapıldıktan bir süre sonra ev tipi beyazlatma ile desteklenmesi etki süresini uzatacaktır.

 


Dt. Burhan Kaan Bafra Kimdir?

11 Ekim 1993 Karadeniz Ereğli doğumlu olan diş hekimi,  Samsun Bafralıdır. İlkokul ve lise eğitimini Samsun’da bitirdikten sonra Yeditepe Üniversitesinde tam burslu olarak Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitimi almaya başlamıştır. Daha sonra yapmak istediği mesleğin hekimlik olduğunu fark edince, Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde eğitimini tamamlamıştır.  Şuan VM Medicalpark Samsun Hastanesinde hizmet vermektedir. Güncel tedavi protokolünü sürekli takip eden, yenilikçi, kendini sürekli geliştiren ve mesleğindeki gelişmelere yatırım yapan  Dt.Burhan Kaan Bafra, katıldığı seminerlerle eğitimine devam etmektedir. Tıbbı ilgi alanları; Ön bölge estetik restorasyonlar ve zirkonyum kaplamalar, implant, diş sıkma -bruksizm- tedavisi ve masseter botoksu, gülüş tasarımı ve diş beyazlatma tedavileri yer almaktadır.

 

 

@dt.bkbafra

 

www.dtbkbafra.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı